Haber

Çin’in kuzeydoğusunda sel uyarısı: Rezervuarlardan su çekiliyor

Hava fotoğrafı, Çin’in kuzeydoğusundaki Jilin eyaletindeki Shulan kentinin Qili kasabasının selden etkilenen bölgesini gösteriyor, 5 Ağustos 2023. (Fotoğraf: Yan Linyun/Xinhua)

SHENYANG, 13 Ağustos (Xinhua) — Çin’in kuzeydoğusundaki Liaoning eyaletindeki toplam dört rezervuar, su seviyelerinin sel uyarısını aşması nedeniyle boşalmaya başladı.

Eyalet sel kontrol ve kuraklık önleme merkezi Pazar günü yaptığı açıklamada, Liaoning’in bazı bölgelerinin bu yılın altıncı tayfunu olan Khanun Tayfunu’nun neden olduğu şiddetli yağışlardan etkilendiğini söyledi.

Khanun’un yoğunluğu, Cuma gecesi Liaoning eyaleti kıyılarında karaya indiğinde tropikal bir düşük basınçlı fırtınaya dönüştü.

Veriler, Liaoning’deki 37 büyük rezervuarın mevcut depolama kapasitesinin 18,41 milyar metreküpe ulaştığını, bu da önceki yılların bire bir döngüsünden 3,8 milyar metreküp daha fazla olduğunu gösterdi.

Eyalet genelinde toplam 72 il, ilçe ve kasabada sel kontrolü acil durum müdahalesi başlatıldı.

Anshan şehrinde okulların, anaokullarının ve eğitim kurumlarının yanı sıra popüler turistik yerlerFaaliyetleri için Pazar gününü orta bir zeminde kapattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu