Haber

İtalya’da 5.3 ton uyuşturucu taşıyan geminin 8’i Türk 15 mürettebatı

İtalya Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de düzenlenen operasyonda 5.3 ton uyuşturucu taşıyan kuru yük gemisinin mürettebatı gözaltına alınmıştı. Mürettebatın 8’inin Türk olduğu belirtilirken, geminin son durağının Türkiye olduğu belirtildi.

DENİZE ATILMIŞ PAKETLERDE 5,3 TON İLAÇ

İtalya İçinde , mali polis geçen Salı gecesi büyük bir operasyon gerçekleştirdi. Palau bandıralı kargo gemisi ‘Plutus’, Sicilya adası açıklarında 5.3 ton uyuşturucuyu paketler halinde denize bıraktı ve ardından bu paketler denize teslim edildi. İtalya‘dan yola çıkan bir balıkçı teknesine yüklendiğini belirleyen güvenlik güçleri harekete geçti.

15 KİŞİLİK EKİP TUTUKLANDI

Balıkçı teknesi, uyuşturucu yüküyle İtalya kıyılarına dönmek isterken durduruldu. Balıkçı teknesinde gözaltına alınan 5 kişiden 2’sinin Tunus vatandaşı olduğu, diğerlerinin ise İtalyan, Fransız ve Arnavut uyruklu olduğu belirtildi. Son varış noktası olan Türkiye’ye giden Plutus gemisi de yükü denizde bıraktıktan sonra durduruldu. Sicilya’nın Termini Imerese limanına çekilen gemiye el konulurken, 15 mürettebatın tamamı gözaltına alındı.

TOPLAM MİKTAR 5.3 TON

Yakalanan toplam uyuşturucu madde miktarı ise 5,3 ton olarak açıklandı. İlacın piyasa değerinin 850 milyon avroyu geçtiği belirtildi. Ele geçirilen uyuşturucunun İtalya’da tek seferde ele geçirilen en büyük tedbir olduğu belirtildi.

EKİPTEN 8’İ TÜRK

İtalyan basınında yer alan habere göre geminin kaptanı Ukraynalı, mürettebattan 8’i Türk’tü. Mürettebat halen Sicilya, Palermo’daki Pagliarelli hapishanesinde tutulmaktadır. La Repubblica gazetesi de Plutus gemisinin sahibinin Türk armatör olduğunu, gemi sahibi hakkında şu ana kadar herhangi bir soruşturma başlatılmadığını yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu