Ekonomi

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’a zor soru: Çarşı, çarşıya indiniz mi?

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın 3. Enflasyon Raporu’nun sunumunda değerlendirmelerde bulundu. Bu, Erkan’ın Haziran ayında göreve gelmesinden bu yana yaptığı ilk basın toplantısıydı. Sunumun ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erkan, “Türkiye’ye geldikten sonra çarşıya inebilecek misiniz?” soru yöneltildi.

“BURADA BULUNMA NEDENİMİZ HİZMET”

Birinci önceliklerinin enflasyonu düşürmek olduğunu ifade eden Erkan, bu soruya “Benim burada olma sebebim devletimize ve milletimize hizmettir. Allah nasip ederse… Bunda da kararlıyız. Noktalar ortada. Burası çok sıcak.”

“ATTIĞIMIZ ADIMLAR ŞEFFAF OLACAK”

Merkez Bankası bağımsız mı değil mi sorusuna da yanıt veren Erkan, “TCMB tamamen bağımsız bir kurum. Atacağımız adımlar veri odaklı ve şeffaf olacak. Aksi düşünülemez. Halihazırda bir değişim var. MPC. Attığımız adımlar söz meselesidir. Eylemlerimizde de bu ortadadır” dedi. Erkan, bu mesajıyla alınan kararların siyasi otoriteden bağımsız olacağını belirtti.

2 AYDA 900 TABAN PUAN ARTIŞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni dönemde faiz politikasına müdahale edip etmeyeceği uzun süredir tartışılıyor. Yaklaşık 2 ay önce başkanlık koltuğuna oturan Erkan, politika faizinde sert hamleler yaptı. OyDaha önce yüzde 8,5 olan faiz, yeni yönetimle birlikte Haziran’da yüzde 15’e, Temmuz’da ise yüzde 17,5’e çıktı.

karkamisajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu